Co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

Czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest nową instytucją w polskim sądownictwie, ponieważ istnieje od 1 stycznia 2010 roku. Polega ono na tym, że możemy dochodzić swoich roszczeń bez konieczności wizyty w sądzie. Mianowicie jeżeli chcemy wnieść pozew, to wystarczy, że zalogujemy się na stronie e-sąd.

E-sąd i jego siedziba

Za nazwą e-sąd kryje się VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który swoją siedzibę ma w Lublinie. Wszystkie sprawy wniesione drogą internetową rozpatrywane są wyłącznie przez wspomniany sąd w Lublinie. W tym przypadku miejsce zamieszkania stron nie ma znaczenia. Co ważne, pozew można wnieść również będąc poza granicami naszego kraju, jednak warunkiem jest, że miejsce zamieszkania stron to Polska.

EPU – jakie rodzaje spraw można wnieść drogą elektroniczną?

W elektronicznym postępowaniu upominawczym (epu) mogą być składane pozwy mające na celu dochodzenie roszczeń pieniężnych. Istotne jest też to, aby kwota zobowiązania określona została w sposób jasny, wyraźny i zrozumiały z uwagi na fakt, że elektronicznym postępowaniu upominawczym nie jest przeprowadzane postępowanie dowodowe. Adwokat więcej powie Tobie na ten temat.