Leasing na samochód — zapisy, których nie można przeoczyć w umowie

Osoby, które zdecydują się na samochód w leasingu muszą pamiętać o istotnych zapisach umowy, które pozwolą im cieszyć się nową flotą. Istotne jest to, aby w dokumencie zawarte były wszystkie kwestie, które związane są z użytkowaniem, opłatami i późniejszym wykupem samochodu. Poniżej przedstawiamy istotne informacje, o których należy pamiętać.

Leasing na samochód — w umowie muszą występować trzy podmioty

Decydując się na samochód w leasingu należy pamiętać, że w umowie powinny występować trzy podmioty:

  • zbywca — czyli podmiot, który sprzedaje auto (np. dealer samochodowy);
  • leasingodawca — czyli podmiot, który będzie finansował zakup (zazwyczaj są to profesjonalne przedsiębiorstwa, które trudnią się leasingiem);
  • leasingobiorca — podmiot, który będzie korzystał z samochodu oddanego w leasing (zazwyczaj jest to przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód w celach służbowych).

Ciekawostką jest, że ponad połowa umów leasingowych zawieranych w Polsce dotyczy aut osobowych.

Leasing na samochód — w jakiej formie umowa?

Umowa leasingu musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli nie zostanie ona dochowana przez jedną ze stron, a zawarto ją ustnie, takie ustalenia nie będą ważne. Strony mogą także wybrać silniejszą formę umowy, niż tylko forma pisemna. Jeżeli zawrą ją w formie aktu notarialnego, umowa także będzie ważna.

Dlaczego warto wybrać leasing?

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego samochód w leasingu jest lepszą formą, niż starania o kredyt i kupno auta na własność, odpowiadamy — procedura zawarcia umowy leasingowej jest znacznie prostsza. Klient, któremu zależy na określonym samochodzie wyszukuje go w salonie i wskazuje firmie leasingowej. Dany podmiot kupuje wybrane auto od zbywcy i przekazuje go przedsiębiorcy w formie leasingu. Od tego momentu leasingobiorca może korzystać z samochodu nie wydając na niego ogromnych pieniędzy. Musi jedynie regularnie płacić wskazane w umowie raty. Zanim jednak zdecydujesz się na samochód w leasingu, przejrzyj dokładnie wszystkie oferty i wybierz tę, która najbardziej Cię zainteresuje i będzie najkorzystniejsza.