Kupno mieszkania we Wrocławiu: czy umowy deweloperskie są bezpieczne?

Mieszkanie od dewelopera to sposób na wymarzone, nowe mieszkanie popularny nie tylko we Wrocławiu. Umowy deweloperskie są popularnie stosowane praktycznie w całym kraju. Dlaczego? Otóż mieszkanie deweloperskie pozwala urządzić od samego początku po swojemu. Masz wpływ zarówno na rozplanowanie ścian działowych, jak i na takie elementy jak orientacja względem kierunków świata, otoczenie bloku. Osiedla deweloperskie mają wszystko planowane z myślą o przyszłych lokatorach. Parking w pobliżu bloku, plac zabaw, sklepy, apteka – masz wpływ na każdy element otoczenia swojego mieszkania.

Inwestycja w mieszkanie we Wrocławiu – zmiany w umowie deweloperskiej

Współczesne osiedla mieszkań deweloperskich powstają zwykle na obrzeżu miasta. Mieszkania na przedmieściach są modne nie tylko we Wrocławiu. Umowy deweloperskie to gwarancja posiadania nowoczesnego mieszkania w otoczeniu idealnie dopasowanym do swoich potrzeb. Jednak ważne jest, aby decydując się na jego zakup dopilnować wszelkich formalności.
 
Nim pojawiła się ustawa deweloperska, często osoby podpisywały umowy przedwstępne lub rezerwacyjne. Umowy te, nie do końca właściwie broniły interesów osób chcących kupić nieruchomość od dewelopera. Jeśli deweloper bankrutował, niejednokrotnie osoby, które wpłaciły zaliczki, pozostawały z niczym. Ustawa deweloperska minimalizowała do zera ryzyko utraty majątku w wyniku powinięcia się nogi deweloperowi. Nadal jednak dobrze jest mieć oczy dookoła głowy. Jedną z ważniejszych rzeczy, o które trzeba zadbać to dopilnowanie w umowie precyzyjnego opisu nieruchomości. Chodzi o dokładne:

  • podanie metrażu nieruchomości,
  • określenie przynależności,
  • podanie standardu technicznego nowopowstałej nieruchomości.

Jest niezwykle istotne, aby dokument zawierał opis standardu wykończenia. Kupujący nieruchomość od dewelopera ma obowiązek znać takie szczegóły jak: rodzaj planowanej wylewki, wybraną przed dewelopera klasę stolarki okiennej, czy tynku.
 
W przypadku umów deweloperskich nie ma czegoś takiego jak szablon, standard rynkowy umowy. Tu każdy element musi być precyzyjnie opisany, ściśle pod realizowaną inwestycję i planowany zakup przez klienta.