Dobry adwokat – czym się cechuje?

Niejednokrotnie w życiu stajemy się uczestnikami wydarzeń, które swój początek, jak i koniec mają w sądzie. Najczęściej nie obejdzie się bez fachowej pomocy. Brak wiedzy, doświadczenia i rozeznania w świecie wymiaru sprawiedliwości sprawia, że pozornie banalne sprawy nie są dla nas możliwe do rozwiązania na własną rękę. Wybór pośród kancelarii adwokackich jest bardzo szeroki. Do tego mamy do wyboru porady płatne, jak i bezpłatną pomoc prawną. Jak jednak znaleźć specjalistę, który poza doświadczeniem i wiedzą zagwarantuje rzetelnie podejście do sprawy?

Ocena kompetencji adwokata to zadanie trudne, wręcz wyzwanie. Gdy wchodzimy do elegancko urządzonego gabinetu, a na ścianie wisi sporo dyplomów oprawionych w ramkę, przed nami zaś zasiada ktoś, kto posługuje się branżowym słownictwem, trudno dostrzec elementy, które mogą sugerować o zbyt małym profesjonalizmie, a nawet wręcz nieuczciwości w działaniu. Niezrozumiały dla nas język to raczej powszechne zjawisko. Nie mając na co dzień styczności z prawem, trudno zrozumieć wszystkie zawiłe kwestie. Nie można jednak bać się zadawania pytań. Przytakiwanie na wszystko, co powie prawnik nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli wybrany doradca nie daje możliwości zadawania pytań, nie daje dojść do głosu i z góry uznaje, że powinniśmy się na wszystko zgodzić, najpewniej nie zaoferuje nam pomocy spełniającej nasze oczekiwania.

Na początek warto samemu sobie postawić kilka pytań. Przede wszystkim czy moja sprawa faktycznie wymaga pomocy prawnika, czy też może poradzę sobie z nią sam. W razie konieczności pomocy rozróżniamy również fakt czy będzie dla nas wystarczającą porada prawna, czy też nie obejdzie się bez fachowej pomocy adwokata. U wybranego specjalisty interesujemy się zaś liczbą lat praktyki, jaką dysponuje, a także dziedziną, w której jest specjalistą. Jeśli podobne sprawy były prowadzone wielokrotnie i kończyły się wygraną, możemy mieć znacznie większą dozę zaufania, iż właśnie ta osoba spełni nasze oczekiwania. Musimy również zainteresować się konsekwencjami, w razie przegranej.