Czym zajmuje się radca prawny?

kancelaria

Jeśli szukasz pomocy prawnika, nie wystarczy zwrócić się do dowolnej kancelarii. Adwokat i radca prawny to dwa zupełnie różne zawody – choć obaj specjaliści będą posiadali szeroką wiedzę z zakresu prawa, to jednak jeśli Twój problem wymaga znajomości wąskiej dziedziny prawa, wybierz prawnika ukierunkowanego na daną kwestię.

Kto może zostać radcą prawnym?

Aby zostać radcą prawnym konieczne jest wyższe wykształcenie prawnicze. Po ukończeniu studiów osoba musi dostać się na aplikację oraz ukończyć ją i zdać egzamin. Dopiero po tym zostaje wpisana na listę radców prawnych, więc cały proces jest długotrwały i wymagający przyswojenia wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Zakres działalności radcy prawnego to przede wszystkim pomoc prawna

Szeroko pojęta pomoc prawna to przede wszystkim reprezentowanie stron przed sądami i urzędami. Radca prawny pomaga także w sporządzaniu opinii prawnych oraz wzorów dokumentacji. Jeśli potrzebujesz przykładowej umowy, możesz zgłosić się do radcy prawnego, który pomoże zawrzeć w jej treści wszystkie niezbędne ustalenia. Warto zapamiętać, że radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych – w takim wypadku potrzebne są usługi adwokata.

W jaki sposób można skorzystać z usług radcy prawnego?

W przypadku klientów indywidualnych należy zgłosić się do kancelarii, która pomoże w ustaleniu zakresu sprawy i wskaże możliwość rozwiązania problemu. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z usług kancelarii, możesz sięgnąć po darmową pomoc prawną: coraz więcej miejscowości i gmin organizuje specjalne dyżury prawników, którzy udzielają porad w określone dni tygodnia. Nie każdy jednak jest uprawniony do skorzystania z takiej formy pomocy, dlatego warto zapoznać się wcześniej z wymaganiami: możesz znaleźć je m. in. na stronie internetowej gminy lub urzędu miasta. Natomiast w przypadku podmiotów gospodarczych usługi radcy prawnego mogą być świadczone przez jednoosobową działalność gospodarczą lub kancelarię. Firmy mają również możliwość zatrudnienia radcy prawnego na etacie, dlatego jeśli przedsiębiorca często zasięga porady prawnej, może zdecydować się na zatrudnienie radcy. Co ważne, nie można w ten sposób zatrudnić adwokata – z nim przedsiębiorca może podpisać wyłącznie umowę cywilnoprawną.

Jeżeli masz zamiar skorzystać z pomocy radcy prawnego i adwokata to wejdź na stronę https://www.krp-walbrzych.pl