Czym zajmuje się adwokat od alimentów (Wrocław)?

adwokat alimenty

Uzyskanie należnych alimentów czy stworzenie pozwu w odpowiedni sposób dla nieznającej prawa jest bardzo trudnym i stresującym zadaniem. Sprawa w sądzie, niewykonywanie obowiązku alimentacyjnego czy pozostałe nieuregulowane kwestie związane z alimentami to dla wielu ogromny stres.

Szukając pomocy warto zajrzeć do adwokata specjalizującego się w tego typu sprawach. Adwokat od alimentów (Wrocław) pomoże nie tylko na etapie przygotowania pozwu, ale również podczas samej rozprawy. 

 

Kto i kiedy może ubiegać się o alimenty?

Hasło „alimenty” jednoznacznie kojarzy się z osobą samotnie wychowującą dziecko i najczęściej po rozwodzie. Jednak o alimenty może się ubiegać również dziecko zarówno niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, które nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się ze względu np. na stan zdrowia. Poza tym o alimenty może się ubiegać także dziecko do 26. roku życia, które się uczy, a szczegółowych informacji udzieli adwokat od alimentów (Wrocław).

Adwokat (Wrocław) w pozwie o alimenty może także umieścić współmałżonka. O alimenty na małżonka można ubiegać się gdy:

  • nie z własnej winy nie może zapewnić bytu rodzinie,
  • po rozwodzie nie z jego winy pozostaje w niedostatku (do 5. lat po rozwodzie),
  • gdy rozwód spowodował znaczne pogorszenie sytuacji materialnej współmałżonka.

O zasądzenie alimentów mogą ubiegać się także inni członkowie rodziny np. rodzeństwo czy wnuki. To zdarza się, gdy najbliżsi krewni nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. W takiej sytuacji adwokat od alimentów (Wrocław) udzieli informacji o tym, jak powinien wyglądać pozew oraz określi jego zasadność.

 

Adwokat (Wrocław) – alimenty i określanie ich wysokości

Adwokat od alimentów (Wrocław) pomoże również w procesie określania uzasadnionych potrzeb dziecka, które mają wpływ na wysokość zasądzonych świadczeń. Doradzi jakich świadków powołać, by nie zaszkodzić klientowi oraz jakie dowody należy zebrać. Co należy/może należeć do uzasadnionych potrzeb dziecka? Najczęściej są to:

  • ubrania i wyżywienie,
  • pomoce szkolne oraz dodatkowe zajęcia czy korepetycje,
  • wyjazdy rekreacyjne,
  • część opłat za mieszkanie,
  • leczenie.

Dodatkowo adwokat od alimentów (Wrocław) pomoże tak skonstruować pozew, by sytuacja prawna i uprawnionego, i zobowiązanego była dla sądu jasna. Możliwie precyzyjne określenie potrzeb dziecka i zwięzłe przedstawienie sytuacji materialnej rodziców pozwala zwiększyć szanse na uzyskanie świadczenia w takiej wysokości, o jaką wnosi składający pozew.