Bezpłatne porady prawne – gdzie ich szukać?

Osoby niemające zbyt dużej wiedzy na tematy prawne są często bezsilne w obliczu skomplikowanych mechanizmów prawnych, z którymi spotykamy się w ciągu naszego życia. Zamiast stać i bezsilnie patrzeć, jak z konta upływają nam pieniądze lub pracodawca bezprawnie pozbawia nas przywilejów pracownika, warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Na czym to polega i gdzie je znaleźć?

Strony internetowe

Najbardziej popularnym i anonimowym miejscem jest oczywiście internet. Na stronie www.forumprawne.org znajdziemy wiele zagadnień, które mogą rozwiązać nasz problem, a także wypowiedzieć się w dyskusji lub zadać pytanie prawnikowi. Wystarczy założyć konto i czekać na odpowiedź, która zwykle pojawia się dość szybko. Strony oferujące bezpłatną pomoc prawną pojawiają się w Internecie coraz częściej, należy do nich także witryna www.darmoweporadyprawne.com.pl, na której również zostaniemy poproszeni o wcześniejsze założenie konta.

Miejsce zamieszkania

Coraz więcej miast oferuje swoim mieszkańcom dostęp do bezpłatnych porad prawnych. W mniejszych miejscowościach takie spotkania odbywają się zwykle 1-2 razy w tygodniu, np. w lokalnej bibliotece, czy Ośrodku Pomocy Społecznej. W większych miastach punkty bezpłatnych porad prawnych są otwarte częściej, można znaleźć je zwykle w urzędach miasta i szkołach. Porad udzielają adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi lub absolwenci studiów prawniczych. Konsultacja obejmuje m.in. pomoc w sporządzeniu projektów pism sądowych.

Kto może skorzystać z bezpłatnej porady prawnej?

Porady prawne mogą zostać udzielone bezpłatnie za pośrednictwem internetu każdej zainteresowanej osobie. Bezpłatna porada prawna w miejscu zamieszkania może natomiast zostać udzielona osobom do 26. roku życia, osobom, które skończyły 65 lat, obywatelom, którym w ciągu ostatniego roku przyznano świadczenie z pomocy społecznej, kombatantom, weteranom, osobom z Kartą Dużej Rodziny oraz wszystkim będącym w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową, katastrofą naturalną lub awarią techniczną.