Czy warto zatrudniać adwokata przy sprawie o podział majątku?

Sprawa o podział majątku nie wymaga uczestnictwa pełnomocnika. Jednak mimo wszystko wiele osób decyduje się na profesjonalne zastępstwo procesowe w postaci adwokata lub radcy prawnego. W tym artykule przedstawimy plusy, wynikające z zatrudnienia takiego specjalisty.

Adwokat przy sprawie o podziale majątku – czy jest potrzebny?

Wiele specjalistów jest zgodnych, że trudne jest przeprowadzenie sprawy, jaką jest podział majątku. Adwokat w takiej sprawie przychodzi z pomocą. Trudność sprawy przemawia za tym, aby zatrudnić profesjonalnego pełnomocnika, aby nie zaszkodzić swojemu interesowi z powodu braku znajomości poszczególnych przepisów. Ustanawiając pełnomocnika osoba, będąca stroną w postępowaniu nie musi brać już czynnego udziału. To tak naprawdę duże udogodnienie, ponieważ bardzo często w takich sprawach małżonkowie mają nadszarpnięte relacje lub jedna strona mieszka za granicą. 

Jak znaleźć adwokata zajmującego się takimi sprawami? Dobrym narzędziem jest wyszukiwarka internetowa. Wiele kancelarii ma swoją stronę internetową, która prezentuje poszczególne specjalizacje. Szybkie wyszukanie odpowiedniego adwokata załatwi wpisanie hasła „adwokat podział majątku wrocław”, jeśli mieszkamy na przykład we Wrocławiu. Decydując się na pomoc prawną przy sprawie o podziale majątku, trzeba sobie zdawać sprawę z wyższych kosztów, wynikających z konieczności uiszczenia wynagrodzenia dla takiego specjalisty. Jednak mimo wszystko spokój podczas sprawy prawnej w sądzie jest wart wynagrodzenia. Wynagrodzenie jednak w każdym przypadku jest inne, a na różnorodność wpływa przede wszystkim stopień skomplikowania sprawy i przewidywany nakład pracy. 

Niekiedy kancelarie stosują różne przeliczniki pracy, w tym przeliczenie godzinowe. W ramach tego przeliczenia wchodzą wszystkie przeprowadzone godziny nad daną sprawą. Możliwe jest również wynagrodzenie ryczałtowe ze stawką za określone czynności bez względu na to, jak długo potrwa cały proces o podział majątku. Jak widać, wiele aspektów jest tutaj kluczowych, dlatego trzeba zadbać, aby wszystko znalazło się w umowie. 

Kto decyduje się na podział majątku? Wrocław czy inne duże miasta są miejscami, gdzie występuje wiele procesów o podziale majątku. Bez względu na motywy realizowanego podziału, wynagrodzenie adwokata oczywiście dopasowuje sam fachowiec. Dlatego, zanim rozpoczniemy współpracę z danym adwokatem, to warto zapytać o całkowity koszt prowadzenia sprawy. Taki zabieg sprawi, że nie będziemy zaskoczeni przy rozliczaniu. Przedstawienie wszystkich warunków jest pozytywną cechą u renomowanych adwokatów, którzy cenią sobie przejrzyste warunki współpracy. 

Jakie wynoszą stawki adwokata o podziale majątku?

Stawki adwokackie są regulowane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie. Należy jednak mieć na względzie, że określone stawki wcale nie oznaczają, że dany adwokat (a już na pewno renomowany) nie będzie miał większych stawek. Stawki są uzależnione od przedmiotu sprawy, czy to, co ma być dzielone. Przykładowo, jeśli przedmiot ma wartość od 500 do 1500 zł wtedy koszty adwokata to 270 zł.