Co trzeba wiedzieć o podziale majątku?

Znalazłeś się w sytuacji, gdzie konieczny jest podział majątku? Czy aby na pewno? Przeczytaj nasz artykuł, po którym będziesz bogatszy o specjalistyczną wiedzę. Zapraszamy do lektury!

Podział majątku w czasie rozwodu

Rozwód ostatecznie kończy małżeństwo. Nie zawsze jednak po rozwodzie, wszystkie sprawy zostaną rozwiązane między byłymi współmałżonkami. Zazwyczaj ostateczne kwestie, jakie trzeba rozwiązywać, są związane ze wspólnym majątkiem. W skład majątku może wchodzić dom, samochód, firma, konto bankowe oraz kredyty. Szerokie rodzaje majątkowe powodują, że podział majątku zawsze budzi wiele emocji, a cały proces też trwa długo. Niestety polskie przepisy obowiązują byłych współmałżonków do zajęcia się sprawą majątku w ramach oddzielnej sprawie prawnej. 

Co zrobić, gdy trzeba zrobić podział majątku? Bydgoszcz to miasto, w którym często statystycznie dochodzi do takich spraw. Cała procedura zależy tak naprawdę od tego, czy to majątek wspólny, majątek męża, czy żony. W czasie małżeństwa, wszystko, co nabywają małżonkowie, jest wspólne. W przypadku procesu sądowego natomiast zazwyczaj wspólny majątek jest dzielony na pół. 

Rozdzielność majątkowa, jako sposób uniknięcia podziału majątkowego

Jeśli chcemy uniknąć licznych rozpraw związanych z podziałem majątku, warto zmienić ustrój majątkowy. Jest to jak najbardziej dopuszczalne w drodze umowy zawartej u notariusza. Małżonkowie mogą podpisać tzw. umowę majątkową, gdzie po podpisaniu nie będzie ich obowiązywać majątek wspólny. Po zawarciu umowy każdy z małżonków nabywa majątek już na swoje konto.