Poznań – jak uzyskać odszkodowania za słupy energetyczne?

Ogromna ilość działek w Polsce zabudowana jest bezprawnie przez przedsiębiorstwa energetyczne. Twoja też jest jedną z nich? Jeśli tak, to masz okazję do ubiegania się o odszkodowania za słupy energetyczne. W zależności od konkretnego przypadku, elektrownia wypłaci Ci jednorazowo należną rekompensatę lub ustanowi stałą opłatę za korzystanie, czyli służebność przesyłu.

Odszkodowanie a służebność przesyłu

Nie każdy właściciel działki, na której znajdują się problematyczne słupy energetyczne wie, że może ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu, i to za okres dziesięciu lat. Wystąpienie z roszczeniem o odszkodowanie za słupy energetyczne musi być jednak poprzedzone dokładną analizą sytuacji i sprawdzeniem.in. księgi wieczystej. Jeśli znajduje się już w niej wpis służebności, odszkodowanie się nie należy.

Rzeczoznawca majątkowy ustali wysokość opłaty

Jeśli właściciel gruntu wystąpi o służebność przesyłu, umowa między nim a zakładem energetycznym powinna powstać w formie aktu notarialnego. Dokument ten określi szczegółowo treść służebności oraz ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi nieruchomości, które w pierwszej kolejności będzie musiał wycenić rzeczoznawca majątkowy.