Od kiedy Internet jest narzędziem powszechnie dostępnym, z powodzeniem zaliczanym już do grupy podstawowych usług, które są nam niezbędne w życiu codziennym, swoje miejsce w nim znalazła gałąź prawa. W sieci najłatwiej znaleźć jest szereg niezbędnych informacji. Prawnicy i specjaliści z różnych dziedzin prawa korzystają z możliwości, jakie daje Internet, oferując tu również swoje usługi. Bezpłatnie, ale i płatnie. Nie brakuje serwisów tematycznych oraz for, gdzie przeplatają się pytania klientów oraz odpowiedzi udzielane przez radców prawnych, adwokatów i nie tylko. Czy warto jednak z nich korzystać i czy są w stanie przynieść określoną, sensowną pomoc?

Fora internetowe nierzadko stanowią dla wielu osób pierwszą deskę ratunku. Przede wszystkim można oszczędzić własne pieniądze, jeśli w grę wchodzi dość prosta sprawa, krótkie pytanie. Wiele spraw wygląda podobnie, wiele osób ma niemalże identyczne problemy. Stąd zamiast od razu wybierać się do prawnika, nie mając doświadczenia i wiedzy, do kogo trzeba się zgłosić, w pierwszej kolejności można skorzystać z internetowych forów prawniczych. Zaletą takowego rozwiązania jest również anonimowość. Niektóre sprawy i pytania sięgają tematów bardzo intymnych, dość delikatnych, ale jednak wymagających pomocy prawnej, stąd forum staje się doskonałym miejscem na znalezienie niekoniecznie rozwiązania, ale z pewnością cennych wskazówek, co robić dalej.

W sieci znajdujemy również coraz szerszą ofertę prawników, którzy udzielają odpłatnie profesjonalnych porad, ale właśnie online. To wygodna opcja dla osób, którym zależy na czasie, nie mogą bądź też nie chcą korzystać ze stacjonarnych usług. Powodem może być też chęć skorzystania z cenionej kancelarii, która swoją siedzibę ma daleko od naszego miejsca zamieszkania. W takim wypadku trzeba jednak sprawdzić czy dana firma nie jest tylko przykrywką, by wyłudzać pieniądze. Ważnym aspektem jest kolejno możliwość dołączenia plików dokumentów, dzięki którym prawnik czy też adwokat będzie w stanie dokładnie zapoznać się z naszą sprawą i udzieli na tej podstawie rzetelnej porady.