Sprawy sądowe – co należy wiedzieć ?

Każdy z nas miał okazję w swoim życiu zetknąć się z wymiarem sprawiedliwości. Są też tacy, którzy z rożnych powodów dopiero staną przed taką możliwością bądź też koniecznością. Wpływa na to fakt, iż instytucje wymiaru sprawiedliwości mają udział w różnych sferach naszego życia. Są to sprawy rodzinne, nierzadko niestety związane z nieprzyjemnościami, jak chociażby rozwód, sprawy o alimenty, podział majątkowy. Ale i te, na które stawiamy się, jako świadkowie rozmaitych zdarzeń. Niezależnie jednak od tego, z jaką sprawą i w jakiej roli będziemy mieć do czynienia, dobrze jest odpowiednio się do niej przygotować.

Przede wszystkim dokładnie zapoznajemy się z pismem sądowym, które dotarło do naszych rąk. Znajdziemy tam informacje odnośnie sprawy, z jaką jesteśmy związani, terminu i godziny rozprawy, a także nierzadko praw czy obowiązków, jakie nam przysługują. Są sprawy, na których musimy się pojawić obowiązkowo, jak i te, gdzie stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Od nas wtedy zależy czy czujemy potrzebę znaleźć się na sali sądowej i ewentualnie, jakie konsekwencje przyniesie niestawiennictwo na sprawie. Niekiedy są to kwestie związane z brakiem ważnych informacji, które przedstawione zostają dopiero w sądzie, a jednak mogą mieć dla nas spore znaczenie. Dlatego należy dokładnie rozważyć stawiennictwo na sprawie, jeśli ów zostało określone, jako nieobowiązkowe.

Kolejno rozważamy konieczność skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnika lub adwokata. Są to oczywiście koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. W niektórych sprawach obrońcy przyznawani są z urzędu, innym razem przyjdzie nam samodzielnie zdecydować czy poradzimy sobie sami, czy też koniecznością okaże się zatrudnienie specjalisty w danej dziedzinie. Najczęściej jednak pomoc prawna, chociażby w minimalnym stopniu okazuje się być niezbędną. Nikt tak dobrze nie zna przepisów, jak specjaliści z szerokiego zakresu prawa. Liczy się każda podpowiedź z ich strony, a fachowe doradztwo szczególnie w tych sprawach, które rodzą dla nas poważne konsekwencje, nie tylko finansowe.