Jak odzyskać pieniądze, których nie wypłacił bankomat?

Ta wizja pojawia się w naszych najgorszych koszmarach. Podchodzimy do bankomatu, wpisujemy PIN i kwotę, którą chcemy wyciągnąć z naszego konta. Po chwili pojawia się komunikat o tym, że transakcja nie może zostać zrealizowana, a pieniądze znikają z konta, nie pojawiając się w naszych rękach. Co zrobić w takiej sytuacji?

Bankomat banku macierzystego

Jeśli zdarzy się to w bankomacie banku macierzystego, sprawa nie jest skomplikowana. Należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem – telefonicznie lub bezpośrednio – i powiadomić o zaistniałej sytuacji. Następnym krokiem jest złożenie pisma reklamacyjnego (w ciągu 14 dni) z uwzględnieniem swoich danych, daty i godziny zdarzenia oraz z opisem zaistniałej sytuacji. Takie reklamacje są najczęściej pozytywnie rozpatrywane przez banki.

Bankomat innego banku

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy korzystamy z bankomatu banku innego niż macierzysty. Należy pamiętać o tym, by spisać numer bankomatu i dokładną godzinę wydarzenia oraz skontaktować się z własnym bankiem, który odwoła się w naszym imieniu do tego, w którym chcieliśmy wypłacić pieniądze. Niestety, często zdarza się, że pracownicy innych banków nie chcą podać numeru bankomatu lub w najmniejszym stopniu nie są gotowi do pomocy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się spisanie ich nazwisk. Następnym krokiem jest oczywiście złożenie pisemnej reklamacji w swoim oddziale bankowym (lub drogą telefoniczną/mailową) w ciągu 14 dni od daty zajścia. Jeśli reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, możemy zapomnieć o całej sytuacji. Co, jeśli jednak nie uda nam się odzyskać pieniędzy? W takim wypadku przysługuje nam odwołanie od decyzji banku. Jeśli i to nie poskutkuje, możemy udać się na drogę sądową lub skorzystać z pomocy Bankowego Arbitra Konsumenckiego. Jeśli utraciliśmy kwotę niższą niż 100 zł, warto skorzystać z pomocy Arbitra, za którą zapłacimy 20-50 zł, gdyż koszty postępowania sądowego mogą znacznie przewyższyć kwotę ukradzioną przez bankomat.

Jeżeli poszukujesz adwokata, który Ci pomoże wejdź na stronę http://www.adwokat24szczecin.pl – pomoc prawna 24 h