Kredyt gotówkowy – co to właściwie jest?

Kredyt gotówkowy jest to rodzaj kredytu konsumenckiego czyli takiego, który możemy przeznaczyć na dowolny cel i nie ma potrzeby deklarować w banku po co jest nam potrzebna określona kwota gotówki. Jest to bardzo szybkie i proste rozwiązanie, które pomoże nam wypełnić lukę w budżecie domowym.

Czy wzięcie kredytu gotówkowego jest skomplikowane?

Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy należy być osobą pełnoletnią, posiadać PESEL, dowód osobisty oraz zdolność kredytową. Zdolność kredytowa jest zależna od wysokości naszych zarobków gdyż priorytetem dla banku jest to, abyśmy bezproblemowo mogli go spłacać. Możemy ją sprawdzić w kalkulatorze kredytowym lub udać się do placówki banku, w celu obliczenia nam wysokości rat i upewnieniu się, że oczekiwana przez nas kwota jest realna. Jeśli chodzi o dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu gotówkowego są to przede wszystkim: dokument potwierdzający tożsamość czyli najczęściej dowód osobisty oraz wniosek o kredyt. Natomiast zaświadczenie o zarobkach jest wymagane albo pisemnie, potwierdzone przez pracodawcę lub w niektórych przypadkach wystarczy forma ustna oświadczenia i nie są potrzebne do tego żadne dokumenty. 

Jak obliczyć koszt kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jak w każdym kredycie, podstawowym kosztem są naliczane comiesięczne odsetki od pożyczonej kwoty. Dodatkowo zwróćmy uwagę czy bank nie wymaga jakieś dodatkowej prowizji lub nie wymaga posiadania konta bankowego u siebie, co wiązałoby się z uzyskaniem przez bank dodatkowych zarobków w postaci naszych comiesięcznych opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Ważnym czynnikiem mając wpływ na koszt kredytu gotówkowego jest oprocentowanie i tu należy pamiętać, że jest ono dużo wyższe niż w kredytach długoterminowych. Plusem jest jednak to, że jest to kredyt bardzo łatwy do uzyskania i w koszty nie wchodzą tu zazwyczaj opłaty wynikające z marży banku czy ubezpieczenia kredytu. Zresztą im mniejsza kwota, a zaczyna się ona już od 500 złotych tym łatwiej go otrzymać bez zbędnych formalności i kosztów.