Czytanie różnego rodzaju umów towarzyszy nam niemalże każdego dnia. Zakup pralki na raty, wzięcie kredytu, wyjazd na wakacje – każda ta czynność musi być poprzedzona podpisaniem przygotowanej wcześniej umowy. Jak czytać umowę, aby nie dać się nabrać na żadne oszustwa? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Czytanie umowy nie powinno być obarczone jakimkolwiek pośpiechem. Rzetelne zapoznanie się z jej treścią wymaga odpowiedniej ilości czasu, dlatego też warto nie odkładać podpisania na ostatnią chwilę. To pierwsza zasada, która może uchronić nas przed podpisaniem czegoś, co tak naprawdę nie daje nam większych korzyści.

Przeglądając treść umowy, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy wszystkie omawiane wcześniej ustalenia mają swoje odzwierciedlenie w zapisach. Jeżeli czegoś brakuje, nie kierujmy się zaufaniem. To, co nie zostało zawarte w umowie, najzwyczajniej w świecie nie będzie obowiązywało! Warto posłużyć się w tym miejscu zakreślaczem, dzięki któremu będzie mogli wyróżnić z tekstu umowy wszystkie te rzeczy, które są dla nas istotne. Czytając umowę, powinniśmy zwrócić też uwagę na ewentualne koszty finansowe (mowa tu między innymi o marży czy też prowizji). Najczęściej tego rodzaju informacje celowo napisane są małym, prawie niewidocznym drukiem, aby osoba czytając treść umowy nie zwróciła na nie większej uwagi.

Czytając proponowaną nam ofertę, musimy mieć też świadomość tego, iż jako klienci nie musimy błyskawicznie przystawać na wszystkie określone warunki. Niektóre zapisy można poddać negocjacji, zyskując tym samym dodatkowe korzyści. Treść umowy to jedno. Niezwykle istotne są też różnego rodzaju aneksy, w których także zawarte są cenne informacje. Nie powinniśmy więc zapomnieć o ich dokładnym przeanalizowaniu.

Innym, równie ważnym elementem, są ewentualne kary finansowe, które mogą zostać na nas nałożone w przypadku odstąpienia od umowy bądź też w momencie, kiedy nie będziemy w stanie wypełnić wszystkich, zawartych w niej warunków. Pomimo tego, iż treść umowy w znacznie większej części obraca się w obszarze naszych obowiązków, nie powinniśmy zapominać o tym, że uwzględnia ona również nasze prawa. Warto zapoznać się z nimi i być świadomym tego, w jaki sposób możemy ewentualnie odstąpić od zawartej umowy.