Gdy członkowie rodziny spotykają się w sądzie

Wizyty w sądzie nie należą do przyjemnych, zwłaszcza jeśli udajemy się na rozprawę z udziałem naszej rodziny. Takim spotkaniom zawsze towarzyszą duże emocje, bardzo często negatywne. W wielu przypadkach rozprawa z udziałem bliskich osób jest jednak nieunikniona – w końcu nie zawsze jesteśmy w stanie porozumieć się między sobą. W niektórych sytuacjach niezbędna jest więc wizyta w sądzie, gdzie osoba bezstronna może zapoznać się z naszym problemem i wydać sprawiedliwy wyrok.

Sprawy rozwodowe

Gdy członkowie rodziny spotykają się w sądzie, sprawa najczęściej dotyczy rozwodu. Na sali sądowej spotykają się wtedy nie tylko małżonkowie, lecz także ich bliscy, którzy bardzo często występują w charakterze świadków. W niektórych przypadkach w rozwodzie rodziców uczestniczą również pełnoletnie dzieci. Jeśli z kolei zeznania małoletnich dzieci są istotne dla sprawy rozwodowej, sąd może wysłuchać ich opinii poza salą sądową. Sprawy rodzinne, takie jak rozwody, należą do najtrudniejszych, gdyż często związane są z zeznawaniem przeciwko bliskim osobom. Takie sprawy bardzo często zostawiają po sobie niesmak i żal oraz prowadzą do wieloletnich konfliktów, a nawet zerwania kontaktu.

Sprawy spadkowe

Rodzina może spotkać się na sali sądowej również w przypadku spraw spadkowych, kiedy spadkobiercy zostają wezwani do sądu. Najczęściej sprawy te odbywają się bez większych komplikacji, jednak w niektórych przypadkach spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia, na przykład wtedy, gdy odziedziczą dom, w którym mieszka jeden z nich. W takiej sytuacji drugi spadkobierca może czuć się pokrzywdzony i złożyć wniosek do sądu o dział spadku, rozstrzygający, w jaki sposób spadkobiercy powinni podzielić się odziedziczonym majątkiem spadkowym.

Sprawy związane z firmami rodzinnymi

Wiele osób marzy o prowadzeniu rodzinnej firmy, która kojarzy się z prestiżem, zaufaniem i bezpieczeństwem. Jednak nie zawsze plany idą po naszej myśli – zdarza się, że wspólnik popełni błąd, który doprowadzi firmę do upadku lub negatywnie wpłynie na jej renomę. W wielu przypadkach więzy rodzinne przestają wtedy mieć znaczenie i sprawa trafia na wokandę sądową. Jeśli firma rodzinna prowadzona jest przez szwagrów, w charakterze świadków zapewne powołani zostaną nie tylko współpracownicy, lecz także małżonki wspólników oraz najbliższa rodzina.

Dobry adwokat rodzinny pilnie potrzebny

Większość osób nie wie, w jaki sposób zachować się w sądzie i jak odpowiadać na pytania, by wypaść korzystnie. W związku z tym niezbędny jest kontakt z dobrym adwokatem, którego specjalizacją jest prawo rodzinne lub prawo pracy. Jeśli miejscem twojego zamieszkania jest Poznań lub okoliczne miejscowości, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata Marcina Łyducha, który świadczy swoje usługi prawne w Kancelarii Adwokackiej w Poznaniu oraz Obornikach. Dobry adwokat rodzinny przygotuje cię do rozprawy i podpowie, na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki współpracy z adwokatem trudne spotkanie z rodziną w sądzie będzie mniej stresujące.