Co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

Czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest nową instytucją w polskim sądownictwie, ponieważ istnieje od 1 stycznia 2010 roku. Polega ono na tym, że możemy dochodzić swoich roszczeń bez konieczności wizyty w sądzie. Mianowicie jeżeli chcemy wnieść pozew, to wystarczy, że zalogujemy się na stronie e-sąd.

E-sąd i jego siedziba

Za nazwą e-sąd kryje się VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który swoją siedzibę ma w Lublinie. Wszystkie sprawy wniesione drogą internetową rozpatrywane są wyłącznie przez wspomniany sąd w Lublinie. W tym przypadku miejsce zamieszkania stron nie ma znaczenia. Co ważne, pozew można wnieść również będąc poza granicami naszego kraju, jednak warunkiem jest, że miejsce zamieszkania stron to Polska.

EPU – jakie rodzaje spraw można wnieść drogą elektroniczną?

W elektronicznym postępowaniu upominawczym (epu) mogą być składane pozwy mające na celu dochodzenie roszczeń pieniężnych. Istotne jest też to, aby kwota zobowiązania określona została w sposób jasny, wyraźny i zrozumiały z uwagi na fakt, że elektronicznym postępowaniu upominawczym nie jest przeprowadzane postępowanie dowodowe. Adwokat więcej powie Tobie na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *