Jakie cechy charakteru musi mieć dobry komornik sądowy?

Komornik sądowy to zawód, który wielu osobom niezbyt pozytywnie się kojarzy. Jednak sporej liczbie Polaków dzięki interwencji komornika udało się odzyskać utracone dobra. Jakie cechy musi mieć osoba, która chce zostać komornikiem sądowym?

Jak zostać komornikiem?

Aby starać się o stanowiska komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym, należy przede wszystkim ukończyć 26. rok życia, mieć polskie obywatelstwo, pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinię. Poza tym należy również ukończyć studia wyższe administracyjne lub prawnicze z tytułem magistra, odbyć aplikację komorniczą zakończoną egzaminem i przepracować co najmniej 2 lata jako asesor komorniczy. Wykształcenie może jednak nie wystarczyć osobom, które nie mają predyspozycji do wykonywania tego zawodu.

Cechy charakteru kandydata na komornika sądowego

Komornik musi mieć predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu i przygotować się na to, że będzie obcował z dłużnikami, którym w wielu przypadkach trzeba będzie odebrać dorobek ich życia. Zawód ten może być również niebezpieczny z uwagi na niespodziewane reakcje dłużników. Komornik powinien więc być osobą opanowaną, stanowczą i silną.

Gdzie znajduje się dobry komornik sądowy w Poznaniu?

Doświadczony komornik sądowy w Poznaniu znajduje się przy Sądzie Rejonowym Poznań – Nowe Miasto i Wilda. Komornik Łukasz Kozieł przyjmuje przy ul. Jana Pawła II 14, pokój 219 (Poznań – Wilda) – pełną listę ulic i miejscowości objętych obszarem jego działań można znaleźć na stronie www.komornik-koziel.pl.